Thursday, April 9, 2009

O starosti


Zašto bih pisala o tome baš sada, kada će svaki trenutak u budućem vremenu biti pogodan za ovo, sve do sudnjeg dana? Ili je to bilo već i u prošlom vremenu, jer, moglo bi se sasvim logično argumentovati, starenje je počelo još trenutkom rođenja ili, i samim trenutkom začeća.


Ali ovo nije filozofski nego zdravorazumski pasaž, koga možda nikad ne bi ni bilo da nisam čitala jednu vrlo zanimljivu knjigu o Šekspiru u kojoj se, između ostalog, obradjuje promena motiva u njegovim komadima, kako piscu vreme ide.


Uporedo sa našim napredovanjem u vremenu, kaže mi pisac knjige, menjaju se i naša interesovanja i naše shvatanje motiva ljudskog ponašanja, nestaju jedni i pojavljuju se drugi strahovi vezani za životno doba u kojem smo, ili još češće, za ono koje nam tek predstoji.


Vođeni tom ad hok metodologijom, i bez skretanja u radosti ponovnog ulaska u tinedjžerske traperice, čega uostalom nije ni bilo, beležimo šta smo registrovali.


Nošenje dodatnog džempera u rano proleće, a sve zbog moguće prehlade.


Kratku stanku pre survavanja niz stepenice, kolena radi, a ponekad i odustajanje.


Iznenadne trenutke u kojima mi se čini da malo bolje razumem svoje roditelje.


Ljutnju zbog kilograma koji su se ustajali u mestu. Albahari mi kaže da je svaki dobitak ili gubitak težine povezan sa nekom depresijom, što možda zvuči malo fancy-je od usporenog metabolizma, a kad još jednom razmislim, možda i ne.


Razborito razmatranje različitih opcija, pre nego što se „ivančići” obračunaju s mojom glavom.


Žudnju za čitanjem knjiga i ljutnju zbog uludo potrošenog vremena na osrednje filmove.


Kad brišem mrvice s odeće, ne pomislim prvo „blam” nego „sramota!”.


Primećujem teme o starosti.

3 comments:

  1. lepo te je citati opet! jako lepo :) sve cesce razumem svoje roditelje, to mi govori najvise o cinjenici da starim...

    ReplyDelete
  2. Biti star je krajnje nepopularno. Izgleda da se ne uzima u obzir to da je nemogućnost starenja isti takva glupost, kao i nemogućnost odrastanja deteta.
    K.G.Jung

    ----hristos vaskrse----

    ReplyDelete
  3. Pa Jasna otkud razmisljanje o starosti kod tebe?Na tvojoj fotografii vidim da se radi o jako mladoj devojci. Jos ti je jakoooo rano! Ima vremena docice i starost:-))

    ReplyDelete