Zašto bih pisala o tome baš sada, kada će svaki trenutak u budućem vremenu biti pogodan za ovo, sve do sudnjeg dana? Ili je to bilo već i u prošlom vremenu, jer, moglo bi se sasvim logično argumentovati, starenje je počelo još trenutkom rođenja ili, i samim trenutkom začeća.
Ali ovo nije filozofski nego zdravorazumski pasaž, koga možda nikad ne bi ni bilo da nisam čitala jednu vrlo zanimljivu knjigu o Šekspiru u kojoj se, između ostalog, obradjuje promena motiva u njegovim komadima, kako piscu vreme ide.
Uporedo sa našim napredovanjem u vremenu, kaže mi pisac knjige, menjaju se i naša interesovanja i naše shvatanje motiva ljudskog ponašanja, nestaju jedni i pojavljuju se drugi strahovi vezani za životno doba u kojem smo, ili još češće, za ono koje nam tek predstoji.
Vođeni tom ad hok metodologijom, i bez skretanja u radosti ponovnog ulaska u tinedjžerske traperice, čega uostalom nije ni bilo, beležimo šta smo registrovali.
Nošenje dodatnog džempera u rano proleće, a sve zbog moguće prehlade.
Kratku stanku pre survavanja niz stepenice, kolena radi, a ponekad i odustajanje.
Iznenadne trenutke u kojima mi se čini da malo bolje razumem svoje roditelje.
Ljutnju zbog kilograma koji su se ustajali u mestu. Albahari mi kaže da je svaki dobitak ili gubitak težine povezan sa nekom depresijom, što možda zvuči malo fancy-je od usporenog metabolizma, a kad još jednom razmislim, možda i ne.
Razborito razmatranje različitih opcija, pre nego što se „ivančići” obračunaju s mojom glavom.
Žudnju za čitanjem knjiga i ljutnju zbog uludo potrošenog vremena na osrednje filmove.
Kad brišem mrvice s odeće, ne pomislim prvo „blam” nego „sramota!”.
Primećujem teme o starosti.
lepo te je citati opet! jako lepo :) sve cesce razumem svoje roditelje, to mi govori najvise o cinjenici da starim...
ReplyDeleteBiti star je krajnje nepopularno. Izgleda da se ne uzima u obzir to da je nemogućnost starenja isti takva glupost, kao i nemogućnost odrastanja deteta.
ReplyDeleteK.G.Jung
----hristos vaskrse----
Pa Jasna otkud razmisljanje o starosti kod tebe?Na tvojoj fotografii vidim da se radi o jako mladoj devojci. Jos ti je jakoooo rano! Ima vremena docice i starost:-))
ReplyDelete