
Jednog neprijatnog januarskog dana, u mojoj ulici u kojoj kamioni prolaze kroz uši, iznenada srećem Galu, koju su baš poslali u nabavku čuvenog bureka. Reč po reč, otkrivam da je Gala upravo došla iz Njujorka, da je tamo provela 15 dana (samo? kažem u sebi), da je u Njujorku nekada živela sedam godina (oh! i počinje da me obuzima pozitivna zavist jer sedam zvuči zbilja moćno u odnosu na svega dve godine mog njujorškog staža) i gle čuda, stanovala baš u istom kraju kao i ja na Upper East Side oko 80-te ulice.
I dok razmenjujemo iskustva o Njujorku usred globalne krize ( “…i tamo na ćošku znaš se sada gradi neka velika zgrada”,… “a onu našu malu cvecaru su zatvorili.”….”i više nema”…) pomalo osmatrajući Galu ispod oka, primećujem da je baš nekako fancy skockana, i ima nekako super njujorški kaputić i vrlo diskretno fancy “po njujorški” tašnicu, počinjem da osećam vetar, i kapiram da mi kosa baš nekako anti fancy leprša oko glave, prekorevam sebe što sam u jutarnju kupovinu pošla baš onako totalno nikako skockana, i još više iz potiha, ali ipak duboko uzdišem: Njujork, naša omiljena samoposluga Agata & Valentina, šetnje duž prve i druge avenije i sve na kub užasno nedostaju i osećam kako mi Njujork beži na drugu planetu, nisam tamo bila pet godina i nemam pojma kada ću i da li ću ikada ponovo otići, hvata me malodušnost in ne mogu a da ne pomislim : Da li su moja sudbina samo burek, Beograd i Bulbulder?
A da sam vidovita kao što nisam, znala bih da je moja avionska karta već na expedia, da mi je odobren godišnji odmor, da me Veronik čeka i da sam, već „all set”.
I znala bih možda, da ću još koliko dan ili dva pred put, pročitati Albaharija , da ću tim povodom duboko razmisliti o tome da je emigrantska čežnja za burekom, plazmom, turskom kaficom i ćevapima, i više od pitanja stomaka...da ću odlučiti da tokom puta, u tih 18 dana, ozbiljno porazmislim o tome šta znači biti emigrant na odredjeno vreme (kad znaš sasvim sigurno da se na kraju bilo kog roka definitivno vraćaš kući ), i trajni emigrant kad ti je jezik jedina kuća..i o tome izvestiti na ovom blogu....da ću sigurno čim stignem u Njujork, čim sednem u žuti taksi, zaplakati, kao što sam plakala duž celog jednosatnog puta ka aerodromu u danu kad sam odlazila, da ću pribiti obraz uz ćošak bilo koje, prve njujorške zgrade na koju naidjem...i da se u stvari – ništa od toga u realnosti neće dogoditi.
Jer, ne beše nikakve teatralnosti, već više nekakav mali mulj u glavi i stomaku, iznevereno osećanje ushićenja, i od momenta kad sam sela u taksi, utisak kao da sam se posle neke glavobolje, evo probudila, ali još malo bunovna, i da se vraćam kući, na Lower East Side, u ulicu Grand, gde nikad pre nisam živela.
Mnogo toga se promenilo, jer Veronik je u medju vremenu prodala stan na Upper East Side, napustila svoj high tech naučnički posao, živela kao podstanar i preživljavala prodajući kožnu galanteriju na obodu China Town, smestila se u realnom izdanju „Law and Order” koju smo gledali do besvesti, bacila svoj mali grnčarski točak i prigrlila profi pećku da bi ispekla pločice za svoju kuhinju, savladala kurs za profesora jedrenja i....ostala ista kao i sve moje njujorške drugarice koje su, bez mnogo okolišenja, nastavile da mi updatuju svaku ljubavnu priču, na istom onom mestu gde smo stale 5.juna 2003. godine...
Na početku me beše uhvatila užasna nervoza i grč, jer noge uopšte nisu htele da idu tako brzo, kao što sam očekivala, i danima sam se vraćala napeta, poluljuta i u nekom neizrecivom strahu da za tri nedelje neću uspeti da vidim baš ništa, da osetim i proživim Njujork i, iako sam poznavala svaki put, umela da se snadjem u svakoj ulici, na svakoj stanici subway, mučila me je užasna teskoba jer sam istovremeno bila svesna da se osećam kao da sam se vratila kući i znam da ću je užasno brzo napustiti i da Njujork, ma koliko to želela, jednostavno nikada u mom životu više neće biti moja kuća.
Trebalo mi je čitavih devet dana, pre nego što me je, malo pognutu, sa nogama naduvenim od hodanja, i teškog koraka, iznenada, na Broadway-u uhvatio vetar, ispravio ledja, rashladio noge i poneo me onom brzinom, onom lakoćom kojom sam nekad išla Njujorkom. To je taj trenutak u kome sam se bez ikakvog blama nasmejala, okrenula oko sebe i pomislila : „bože, ipak sam ja Njujorker, i to je sada konačno ušlo u mene!”
Iako sam se mnogih jutara budila sa žuljevima na nogama, iako sam vukla jednu nogu, a na drugoj se oslanjala na spoljnu stranu stopala, trebalo je samo da stavim stopalo na pločnik ulice Grand, da se osetim dobro i krenem kao ranije, kao uvek, tamo gde me noge nose uzduž i popreko Menhetna.
Ne mislim ni o čemu, nemam vremena za teške misli, samo idem i da je moguće hvatala bih sve slike i tonove koji promiču ispred mene, nekako rukama, i ubacivala ih u oči i uši, da budem sasvim sigurna da mi nešto neće promaći.
Mnogo dana kasnije, sedim u Baluchi’s i preko tanjira sa Tikiyas Potato cakes with chutney & chick peas, naginjem se ka školskoj drugarici Čulmati, koja upravo razgleda poklon koji sam joj donela – podlogu za miša sa slikom bureka i jogurta....
„Mmm”, kaže ona „ ovo mi izgleda tako hrskavo i slatko”. Ne , kažem „to je burek, srpska brza hrana, slana pita sa sirom”, i hvatam sebe kako s čežnjom mislim na čuveni burek na ćošku moje beogradske ulice.
Nezahvalna si, kažem sebi, otkud odjednom sad razmišljanje o bureku, nisi razmišljala o svom emigrantskom statusu, nisi smislila kako da se preseliš u Njujork, u stvari nisi smislila gotovo ništa pametno..
---------------------------
Ovo je prvi od, moguće, deset postova sa radnim naslovom „Ulicom Grand” o tri nedelje razmišljanja o i življenja u Njujorku.